leden

Tříkrálovou sbírku můžete podpořit nejen během ledna do pokladniček, které nesou tři králové, ale i celoročně darem na bankovní účet. Děkujeme Vám!

PŘÍBĚH TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

únor

V programu Adopce na dálku® můžete podporovat konkrétní dítě nebo přispět jednorázově na vzdělávací programy v Indie, Ugandě a dalších zemích.

SESTRA MARIA GORETTI

březen

Váš dar umožní Charitě věnovat se dětem, u kterých hrozí rizikové chování, a motivovat je ke smysluplnému a podnětnému trávení volného času.

PAVLÍKŮV PŘÍBĚH

DUBEN

Podpořte, prosíme, vybavení stávajících charitních obchůdků a založení nových.

 

PŘÍBĚH PANÍ ŠÁRKY

KVĚTEN

Podpořte odborné poradenství a terapii pro oběti domácího násilí, které je poskytováno zdarma, aby bylo dostupné všem potřebným.

PŘÍBĚH PANÍ NANY

ČERVEN

Podpořte provoz azylových domů, aby se mohli rodiny v tísni odrazit ode dna a začít znovu.

PŘÍBĚH PANA VLASTISLAVA

ČERVENEC

Podpořte ženy, které jsou v nouzi nebo bez domova. Denní centrum je jejich jediné útočiště před mrazem a nebezpečím nočního města.

PŘÍBĚH PANÍ MARUŠKY

SRPEN

Vaše podpora Domova se zvláštním režimem dá seniorům s Alzheimerovou chorobou šanci prožít důstojné stáří.

PŘÍBĚH PANÍ ALŽBĚTY

září

V programu Adopce na dálku® můžete podporovat konkrétní dítě nebo přispět jednorázově na vzdělávací programy.

PŘÍBĚH JIMMIHO Z UGANDY

říjen

Podpořte rozvoj pečovatelské služby, aby byla dostupná co největšímu počtu lidí, kteří ji potřebují.

 

PŘÍBĚH PANA MILOSLAVA

Listopad

Pomozte lidem na ulici. Vaše pomoc může v mrazivých dnech zachránit život a lidem, kteří jsou na okraji společnosti dát novou šanci.

PŘÍBĚH PANA JOSEFA

prosinec

Vaše pomoc umožní dětem v Ugandě chodit do školy a získat kvalitní vzdělání.

PŘÍBĚH EDWARDA Z UGANDY

Příběh pro červenec: Darujte kus svého štěstí

Příběh pro červenec: Darujte kus svého štěstí

Nocleh ve squatu, v zahradní chatce, u známých a po noclehárnách. Paní Marie ztratila před lety práci, rodinu a zázemí. V každodenním životě jí pomáhá nízkoprahové denní centrum pro ženy v tísni, které provozuje Farní charita Praha 1. Žena, o níž všichni ztratili zájem, zde znovu získává svou důstojnost a pocit, že někam patří.

Paní Marie: Darujte kus svého štěstíMaruško, pocházíte ze Slovenska, co Vás přivedlo do Prahy?

Práce. Přijela jsem před dvaceti lety. Mám střední odbornou školu v oboru knihovnictví. Začala jsem pracovat jako knihovnice. S kamarádkou jsme bydlely v zahradní chatce. Synům bylo v té době 12 a 14 let, ale nezvládali to. Babička si je vzala zpět na Slovensko.

Co bylo dál?

Měla jsem vážný vztah. Plánovali jsme svatbu. Narodilo se nám miminko. Byl to pro mě šok, když jsem se dozvěděla, že je mi přítel nevěrný. Rozešli jsme se.

Jak to bylo s prací po mateřské dovolené? Vrátila jste se do knihovny?Paní Marie: Darujte kus svého štěstí

Střídala jsem pak různá zaměstnání nebo spíš brigády. Pracovala jsem i na letišti. Uklízela jsem letadla. Potom jsem se začala starat o maminku kamaráda, u které jsem spolu s malým synem bydlela. Když paní zemřela, museli jsme pryč, byt nám nepatřil. Skončila jsem na ulici. Syn musel k babičce na Slovensko. Je to už 12 let.

Kde po tu dobu bydlíte a kde berete na živobytí?

Několik let jsem bydlela na squatu a v zahradní chatce. Teď spím na noclehárnách. Často chodím do denního centra v Žitné. Nemám stálý příjem. Žiju z peněz, které dostanu od lidí a od známých. Na dávky nemám nárok. Když se dostanete dolů, je těžké se vyšplhat.

A co rodina? Máte tři syny. Jak se jim daří?

Starší synové mají rodinu. Vystudovali vysokou školu, daří se jim asi dobře. Nevídáme se, nepíšeme si. Kluci o mě nestojí.

Zmínila jste Nízkoprahové denní centrum v Žitné, které provozuje Farní charita Praha 1. Jak Vám pomáhá?

Díky Charitě mám čisté oblečení a hygienické potřeby. Hlavně je tu bezpečno.     

Co vám dělá v životě největší radost?

Momentálně jsem v takovém rozpoložení, že už mi nic radost nedělá. Většinu času se zaobírám řešením banálních věcí. Jsem ráda, když jsem v klidu, mám se kde vyspat a kde najíst. Jsem ráda, pokud mám peníze na spaní, stihnu si dát polévku, pokud dostanu v šatníku věci, které potřebuju.

Co byste vzkázala lidem, kteří měli v životě větší štěstí než vy?

Aby někdy z toho svého štěstí zkusili dát i jiným. Myslím to tak, že pokud má člověk více štěstí než já a má práci, měl by se snažit pomáhat i ostatním.


Farní charita Praha 1 se již 15 let věnuje pomoci ženám na okraji společnosti. V Nízkoprahovém denním centru se mohou přes den zahřát, dát si teplý nápoj, polévku a získat další potravinovou a materiální pomoc. K dispozici jsou sprchy, pračka a možnost výměny oblečení z charitního šatníku. Přítomní sociální pracovníci nabízejí ženám podporu v jejich obtížné životní situaci.