leden

Tříkrálovou sbírku můžete podpořit nejen během ledna do pokladniček, které nesou tři králové, ale i celoročně darem na bankovní účet. Děkujeme Vám!

PŘÍBĚH TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

únor

V programu Adopce na dálku® můžete podporovat konkrétní dítě nebo přispět jednorázově na vzdělávací programy v Indie, Ugandě a dalších zemích.

SESTRA MARIA GORETTI

březen

Váš dar umožní Charitě věnovat se dětem, u kterých hrozí rizikové chování, a motivovat je ke smysluplnému a podnětnému trávení volného času.

PAVLÍKŮV PŘÍBĚH

DUBEN

Podpořte, prosíme, vybavení stávajících charitních obchůdků a založení nových.

 

PŘÍBĚH PANÍ ŠÁRKY

KVĚTEN

Podpořte odborné poradenství a terapii pro oběti domácího násilí, které je poskytováno zdarma, aby bylo dostupné všem potřebným.

PŘÍBĚH PANÍ NANY

ČERVEN

Podpořte provoz azylových domů, aby se mohli rodiny v tísni odrazit ode dna a začít znovu.

PŘÍBĚH PANA VLASTISLAVA

ČERVENEC

Podpořte ženy, které jsou v nouzi nebo bez domova. Denní centrum je jejich jediné útočiště před mrazem a nebezpečím nočního města.

PŘÍBĚH PANÍ MARUŠKY

SRPEN

Vaše podpora Domova se zvláštním režimem dá seniorům s Alzheimerovou chorobou šanci prožít důstojné stáří.

PŘÍBĚH PANÍ ALŽBĚTY

září

V programu Adopce na dálku® můžete podporovat konkrétní dítě nebo přispět jednorázově na vzdělávací programy.

PŘÍBĚH JIMMIHO Z UGANDY

říjen

Podpořte rozvoj pečovatelské služby, aby byla dostupná co největšímu počtu lidí, kteří ji potřebují.

 

PŘÍBĚH PANA MILOSLAVA

Listopad

Pomozte lidem na ulici. Vaše pomoc může v mrazivých dnech zachránit život a lidem, kteří jsou na okraji společnosti dát novou šanci.

PŘÍBĚH PANA JOSEFA

prosinec

Vaše pomoc umožní dětem v Ugandě chodit do školy a získat kvalitní vzdělání.

PŘÍBĚH EDWARDA Z UGANDY

Příběh pro říjen: Raduji se z každého dne

Příběh pro říjen: Raduji se z každého dne

Je mu 86 let a před třemi lety přišel kvůli těžké cukrovce o zrak. Jeho žena trpí posledním stadiem Alzheimerovy choroby a je trvale upoutána na lůžko. Pan Miloslav přesto našel sílu tyto životní tragédie překonat. Pomáhá mu v tom Pečovatelská služba Farní charita Neratovice: „Kdyby nebylo Charity, nemohl bych sám existovat,“ říká na adresu pečovatelky Ivanky, která mu denně pomáhá.

Pan Miloslav: Raduji se z každého dnePan Miloslav vypráví: „Všechno začalo 18. prosince 2012. To byl pro nás zlomový den. Byli jsme s manželkou na vánočních nákupech. Připravovali jsme tradiční rodinné setkání, kdy se u nás scházela celá rodina – děti, vnoučata, jejich manželé a druzi, čtyři pravnoučata. To byl u nás hotový cirkus. Těšili jsme se na to. Dělalo mi to dobře. Všichni se posadili, nalil se sekt. Syn řekl: „Otče, promluv.“ Mluvil jsem k rodině. Jsem kantor, mluvit mi nedělá problémy.

Když jsme onen den přijížděli z nákupů domů, poprvé jsem poznal, že s ženou něco je. Vyjížděli jsme z Horních Počernic a ona se mě na křižovatce zeptala: Kam mám odbočit? Doprava nebo doleva? Nechápavě jsem se na ní podíval. Přece vpravo, domů. Evi, co děláš? Vždyť jsi jela na červenou?Pan Miloslav: Raduji se z každého dne

Když jsme dojeli domů, řekla, že ji bolí noha. Že škobrtla o práh. Šla si lehnout. Od té doby nevstala. Přišlo to tak rychle a náhle. Už nevstala.

Ztráta zraku a pomoc pečovatelky

V tu dobu jsem už ztrácel zrak. Nedokázal jsem se o ženu postarat. Hledali jsme nějakou pomoc a narazili na Charitu. Ta nám vyšla velice vstříc. Pečovatelka Ivanka k nám začala docházet. V tu dobu potřebovala víc péče moje manželka.

Pak jsem ztratil zrak úplně a nemohl se o ženu starat, zajistit večer jídlo a podobně. Eva se odstěhovala do domu s pečovatelskou službou, který má Farní charita Neratovice v Libiši. V domě jsem zůstal sám.  

Kdyby nebylo Charity, nemohl bych sám existovat. Ivanka je výjimečná. Skutečně. Je výjimečná nejen jako pečovatelka, ale je výjimečná i v domácnosti jako hospodyně. Dokáže hospodařit, uvařit, vyjít s penězi. Beru velké množství léků. Je to nákladné.

Mám rád knížky. Mnoho lidí mi četlo, když jsem oslepl, ale nešlo to. Nic jsem z toho neměl, nebylo to srozumitelné. Ivanka má mimořádný talent. Když sedím a poslouchám jí, představuji si, že jsem v divadle a slyším herce. A ten svým hlasem, jeho barvou a výrazem, přesně ztvární, co se na jevišti odehrává.

Tím bych chtěl skončit. Jestli je nějaké ocenění pro tyto pracovníky, tak takové uznání by měla Ivanka za svoji práci dostat.“


Pečovatelská služba je tu pro lidi, kteří potřebují péči druhé osoby – při sebeobsluze, v péči o domácnost nebo při trávení volného času. Péče se přizpůsobuje individuálním potřebám. Umožňuje člověku žít co nejdéle v domácím prostředí, i když je samostatnost v důsledku věku nebo zdravotního stavu snížena.

Charita se v pražské arcidiecézi ročně stará o více než 1 500 lidí. 168 pečovatelek vykoná ročně 327 tisíc návštěv v domácnostech pečovaných. Služba je hrazena klientem, dotacemi a dary soukromých dárců.